صفحه ها
دسته
پيوندها
لينك هاي انتخاباتي
آرشیو
آمار وبلاگ
تعداد بازدید : 0
تعداد نوشته ها : 64
تعداد نظرات : 44
Rss
طراح قالب

 فیلم مستند انتخاباتی آقای موسوی را هم دیدیم. از چند روز پیش ابوالفضل فاتح دائما همه را به تماشای این فیلم دعوت می کرد. فاتح با اغراق زیادی درباره این فیلم گفته بود که «فیلم مستند مهندس موسوی نفس ها را در سینه حبس می کند!» ولی انصافا این فیلم آن چیزی نبود که انتظارش را داشتیم.

بدون ذره ای تعصب و جانبداری باید بگویم که مقایسه فیلم احمدی نژاد و موسوی نشان می دهد که تیم تبیلغاتی احمدی نژاد لااقل در این مورد، بسیار حرفه ای تر از موسوی فیلم خودشان را ساخته بودند. دلائل این مساله هم کاملا روشن و واضح است.

اول اینکه فیلم تبلیغاتی احمدی نژاد حرف جدید و غیرقابل باوری نداشت، در حقیقت تکرار همان رفتار و کردار و گزارش عملکرد 4 سال گذشته رییس جمهور  و سفرهای استانی هیئت دولت بود.

دوم اینکه مردم با دیدنش یاد خاطرات نوستالژیک و قدیمی خود نیفتادند، بلکه آنرا از نزدیک حس کردند چرا که احمدی نژاد تا همین چند روز پیش هم در قالب سفرهای استانی دولت تا دورترین نقاط کشور سفر کرده بود و از نزدیک با مردم سراسر کشور دیدار کرده بود.

سومین نکته مثبت فیلم احمدی نژاد این بود که حس و روح داشت. احمدی نژاد در این فیلم نقش بازی نکرد، همانی بود که در 4 سال گذشته، مردم او را از نزدیک دیده بودند. احمدی نژاد با مردم بود، در میان مردم بود. نگاه روشنفکری هم بر فیلم حاکم نبود، کاملا خاکی خاکی.

البته باید اعتراف کنیم که فیلم مستند آقای موسوی هم سعی زیادی داشت که جنبه اصولگرایی و ارزشی میرحسین موسوی  را نشان بدهد. (با تکرار همان رفتارهای احمدی نژادی، نماز خواندن کنار خیابان و …) استفاده زیاد از تصاویر امام و رزمندگان و تاکید بر رنگ سبز و حمایت برخی خانواده شهدا هم دقیقا بخاطر همین مساله بود. البته باید منتظر فیلم داریوش مهرجویی هم باشیم، احتمالا در آن فیلم جنبه های دیگر میرحسین هم مدنظر قرار خواهد گرفت!

همچنین بخش زیادی از فیلم آقای موسوی بر جنبه های عوام گرایی و پر رنگ کردن نمادهایی چون پارچه سبز و سیادت و … تاکید داشت. فراموش نکنید که اصلاح طلبان  در 4 سال گذشته دائما احمدی نژاد را متهم به رفتار پوپولیستی و عوام گرایی می کردند!

یک نکته جالب درباره فیلم احمدی نژاد:

من واقعا فکر نمی کردم بعضی آدمها در مملکت ما آن قدر از فضای جبهه و جنگ و مسائل و مشکلات خانواده های شهدا  و نیز فرهنگ شهادت دور باشند که ساده ترین مسائل را هم نتوانند درک کنند.

به عنوان نمونه، روزبه میرابراهیمی بعد از تماشای فیلم احمدی نژاد، فورا احساس کرد که توانسته مچ احمدی نژاد را بگیرد، به همین منظور در وبلاگش نوشت:«بیست سال بعد از پایان جنگ، فرزند شهید ۸-۹ ساله داریم؟! وقتی این تصاویر را دیدم اولین سوال در ذهنم این بود که بعد از ۲۰ که از پایان جنگ می گذرد چگونه فرزند یک شهید (که حتما منظورش شهید دوران جنگ است) در سال ۸۸ می تواند ۸-۹ ساله باشد؟ حتی اگر در روزهای آخر جنگ هم بدنیا آمده باشد الان باید بیست ساله باشد….»

ژیلا بنی یعقوب هم با تایید حرف های میرابراهیمی همان ها را تکرار کرد.

یعنی واقعا لازم است که ما برای این دوستان عزیز توضیح بدهیم که بعد از گذشت بیست سال از پایان جنگ تحمیلی، هنوز هم جانبازان شیمیایی و قطع نخاعی بسیاری وجود دارند که روزی هزار بار در خانه و بیمارستان و در برابر چشم عزیزان خود، می میرند و زنده می شوند؟  محض اطلاع شما، آن دخترک 8 – 9 ساله دختر جانبازی بود که پدرش چند ماهی قبل از سفر احمدی نژاد به شهادت رسیده بود.

سه شنبه دوازدهم 3 1388

ایام انتخابات که می‌شود، منفعت بعضی‌ها حرف زدن‌های دوپهلو و غیرشفاف است تا در فضای غبارآلود رای جمع کنند؛ در این ایام، بعضی کاندیداها برای رای آوردن آنچنان به دیگری حمله می کنند و ادعاهایی مطرح می‌کنند که انگار فقط خودشان حلال همه مشکلات هستند.

در فضای غیرشفاف و تخریب رسانه ای، ترویج چنین شایعاتی کار چندان سختی نیست و القاکنندگان ناکارآمدی دولت مستقر می‌کوشند این آب گل‌آلود همچنان جریان داشته باشد تا از آن ماهی بگیرند.

 

طبیعتا آن چیزی که می تواند ادامه جاری بودن این آب گل‌آلود را سد کند، شفاف شدن مسائل و پاسخ ها است و یکی از راهکارهای اصلی این شفاف‌سازی، برگزاری مناظره است.

در شرایطی که مصاحبه‌های اخیر کاندیداهای ریاست‌جمهوری اکثرا سخنانی یکسویه است که در آن کاندیداها بسیاری از تناقضات و مشکلات خود را پشت الفاظ مخفی می کنند، در "مناظره" - که یک گفتگوی دو طرفه است-  افراد نمی‌توانند متناقض حرف بزنند و یا افکار و عملکرد خود را پشت الفاظ مخفی کنند.

تنها در این صورت است که همه داشته ها و نداشته‌های یک کاندیدا با شفافیت کامل در ویترین صحنه انتخابات قرار خواهد گرفت و تصمیم‌گیری مردم بسیار آسان‌تر خواهد شد.

هاشمی ثمره مسئول ستاد هماهنگی حمایت‌های مردمی از دکتر احمدی‌نژاد طی روزهای اخیر اعلام کرد که محمود احمدی نژاد آماده مناظره با سایر کاندیداهای انتخابات ریاست‌جمهوری است اما تاکنون هیچ‌یک از کاندیداهای مطرح، از جمله مهدی کروبی، محسن رضایی و میرحسین موسوی برای مناظره با احمدی‌نژاد پا پیش نگذاشته‌اند.

و این سکوت سایر کاندیداها در مقابل دعوت احمدی‌نژاد از آنان برای مناظره، در حالی است که میرحسین در یکی از گفتگوهای اخیر خود در پاسخ به سوالی در همین زمینه، گفت: گمان نمی کنم مناظره تلویزیونی راه حل مناسبی باشد و خیلی بر فضای جامعه برای تدبر کمک نمی کند. این بدین معنی نیست که از مناظره گریزان باشم بلکه همین مصاحبه ها و اظهار نظرها هم نوعی مناظره است.

سه شنبه دوازدهم 3 1388

 وقتی حماسه آفرینی احمدی نژاد را مشاهده کردم برعکس بقیه اصلا تعجب نکردم! برایم خیلی عادی و طبیعی بود٬ چرا که همه وفاداران به گفتمان امام و انقلاب  باید راهی اینچنین داشته باشند.

 اگر امروز از ادبیات رییس جمهور در مواضع انقلابی اش شگفت زده می شویم به این دلیل است که سیاسیون حرفه ای( به تعبیر دکتر!) مسیر را منحرف کردند و قطاری را که قرار بود با صلابت و اقتدار راهٍ فتح قله ها را طی کند٬ از ریل خود خارج کردند. تنش زدایی٬ اعتماد سازی٬ تساهل و تسامح و ... واژه های لعابداری بودند که برای تز خود عنوان می کردند و چه غصه هایی که رهبر عزیزمان نمی خوردند...

 

به هر حال سخنرانی و موضع گیری رییس جمهور کنونی ما همان سخنان و مواضع برخواسته از متن اسلام ناب و گفتمان امام(ره) است که خیلی وقت زودتر از اینها باید در مجامع عمومی و بین المللی مطرح می شد٬ اما چه کنیم که حضرات٬ از ادبیات انقلابی شرم شان می شد !!!

اما نکته ظریفی که پس از این ماجرا در ژنو به ذهنم رسید٬ یک نکته انتخاباتی بود!

مدت هاست که برخی دوستان گله مندند که چرا احمدی نژاد فعالیت های تبلیغاتی را شروع نکرده و دیگر دیر شده و رقبا جلوتر رفته اند و ...

وقتی ماجرای ژنو پیش آمد و حرکت احمدی نژاد ملت آزاده ایران را به وجد آورد٬ پیش خودم گفتم« احمدی نژاد که نیاز به تبلیغات ندارد٬ اقدامات و عملکرد او بهترین نوع تبلیغات است. وقتی مردم با این دست کارهای او روح انقلابی خود را دوباره پیدا می کنند و سربلندی و اقتدار خود را در دنیا می بینند٬  مسلما به شخص یا گفتمانی دیگر( حتی اگر بدلی از آن باشد!!) روی نخواهند آورد.»

 

به یاد این بیت از لسان الغیب٬ حافظ شیرازی افتادم که:

« یارم چو قدح به دست گیرد            بازار بتان شکست گیرد »

سه شنبه دوازدهم 3 1388
** مقدمه **

گاهی وقت ها توجه انسان فقط محدود به چهاردیواری اطراف خودش است و پدیده ها را بر اساس آنچه در اطراف خود می بیند٬ تحلیل می کند.

اغلب ما دانشجوها هم به همین مساله گرفتاریم و همه چیز را تنها در محدوده فضای دانشگاهی و آکادمیک بررسی می کنیم.

خدا قسمت مان کرد و نوروز امسال با گروه جهادی جوادالائمه (ع) دانشگاه آزاد تهران مرکز به مناطق محروم قلعه گنج در جنوب استان کرمان رفتیم.

محرومیت مردم آن منطقه واقعا ملموس است٬ به گونه ای که بعضی جاها نه آب هست و نه حمام و ...

روستای محل کار ما٬ (که اسلام آباد نام داشت) از مناطق کپرنشین بود و کار ما ساختن سرویس های بهداشتی بود. پیرمردی با صفا که حدودا ۷۰ سالش بود٬ دهیار آنجا بود و از ابتدای کار در کنار ما حاضر می شد و کمک می کرد.

پیرمرد خیلی خوش صحبت بود و از همه چیز برایمان تعریف می کرد. بر حسب کنجکاوی و اطلاع از وضعیت اگاهی پیرمرد و مردم منطقه بحث را سیاسی کردم و از پیرمرد پرسیدم: « حاجی! مثل اینکه دولت هم کاری به کار شما نداره ها! به وضع شما که نمی رسه٬ دولت خوبی نیست ؟ درسته؟ »

پیرمرد بلافاصله محکم و با قاطعیت گفت: « دولت خیلی هم خوبه٬ما آقای احمدی نژاد را خیلی دوست داریم!  »

گفتم: « چون قراره براتون خونه بسازه و برنج و روغن بهتون بده؟ »

دوباره محکم گفت: « نه! ما از دولت هیچ چیز نخواستیم و هیچ چیز هم نمی خوایم! »

گفتم: « پس چرا می گین دولت خوبه؟ مگه چیکار کرده براتون؟ »

گفت: « همین که وقتی آقای احمدی نژاد رییس جمهور ما شدند و آقا گفتند من با این دولت به آرامش رسیدم٬ برای ما کافیه! همین که آقای اخمدی نژاد ارزش های ما رو برگردوند سرجاش ما خدا رو شکر می کنیم. دوره های قبل داشتند دین رو نابود می کردند. ما نه خونه می خوایم از دولت نه کوپن و برنج و ... !!! »

با این جواب قشنگ و ساده و قاطع پیرمرد در حمایت از احمدی نژاد تا چند دقیقه فقط فکر می کردم و هیچ چیز نمی گفتم. 

با خودم گفتم ما رو باش! تو فضای دانشگاهیم و فکر می کنیم مردم عادی از همه چیز بی خبرند! چه طور می شود پیرمردی در نقطه دورافتاده ای از کشور که نه روزنامه هست و اینترنت٬ تلویزیون درست و حسابی هم وجود نداره و ... تحلیل انقلابی و زیبایی از  وضعیت کشور داشته باشه؟

خدا را شکر که جهت گیری های مکتبی و انقلابی دولت نهم را مردم دورافتاده ترین نقاط کشور هم دریافته اند و ۲۲ خرداد ماه می دانند چه کسی لایق مدیریت کشور است.

پنج شنبه هفتم 3 1388

موضوع از این قرار است که جناب آقای موسوی اخیرا در استان خوزستان مطالبی را فرموده‌ا‌ند که متاسفانه به نظر من به بی‌انصافی بیشتر شباهت دارد تا بیان حقیقت و واقعیت. هرگز فکر نمی‌کردم که نخست وزیر دوران دفاع مقدس بعد از 20 سال سکوت مطلق و تماشای حوادث، تا این اندازه گرفتار جو تبلیغاتی انتخابات شده باشد که همه ضعف‌ها و کم‌‌کاری‌های دولت‌های گذشته کشور را بر گردن دولت نهم بیندازد. البته طبیعی است که پیروزی در انتخابات آینده آنقدر برای بعضی‌ها  داستان مرگ و زندگی شده است که به هر قیمتی شده باید آنرا بدست بیاورند.

یک نمونه از بی‌انصافی‌های آقای نخست وزیر سخنان ایشان در جمع مردم خرمشهر و آبادان بود. ایشان در جمع مردم خرمشهر با اشاره به مظلومیت این شهر و مردم آن در دوران دفاع مقدس و همچنین محرومیت فعلی خرمشهر، تیغ انتقاد را به سوی دولت نهم گرفته و گفته است:«من به دولت توصیه می‌کنم اگر از محرومیت این منطقه اطلاع ندارد سریعا مساله این‌جا را حل کند!»

خواهشا یکبار دیگر این جمله را بخوانید. به نظر شما چه کسی از محرومیت مردم اطلاع ندارد؟ مسئولان دولت نهم که تاکنون بارها به شهرها و روستاهای دورافتاده و محروم کشور سفر کرده اند یا آن مسئولانی که در دوران قدرت و ریاستشان، پایشان را از پایتخت بیرون نمی‌گذاشتند؟

اینکه خوزستان و خرمشهر و آبادان و … بعد از سالها که از پایان جنگ تحمیلی می‌گذرد، همچنان محروم و مظلوم هستند و هنوز نتوانسته‌اند چهره شاداب گذشته را به خود بگیرند، حرف درستی است اما گناه این عقب ماندگی و محرومیت و فقر به گردن چه کسانی است؟ آیا شما حقیقتا این مساله را نمی دانید؟

آیا شما منکر این حقیقت هستید که بعد از جنگ تحمیلی بنا بر مصوبه رسمی مسئولان وقت کشور، هرگونه سرمایه‌گذاری در استان‌های مرزی کشور به بهانه خطر کشور‌های همسایه ممنوع و مغایر با امنیت ملی و کاری عبث شناخته شده بود؟ آیا مردم آبادان و خرمشهر که شهرهایشان بودجه یک مملکت را فراهم می کند، چهار سال است که از نعمت گاز شهری محرومند؟ آیا مردم آبادان و خرمشهر و اهواز، چهار سال است که آب آشامیدنی ندارند؟

آیا خبر دارید که جناب آقای خاتمی در سفر سال 76 خود به خوزستان، به مردم اهواز و خرمشهر و آبادان چه قول‌هایی داده بودند؟ آیا اطلاع دارید که حضرت ایشان قرار بود برای مردم خوزستان آب آشامیدنی و گاز شهری هدیه بیاورند؟! آیا اعتراض مردم آبادان به وضعیت آب آشامیدنی و سرکوب آنها، در دولت نهم صورت گرفت و یا در دولت آقای خاتمی؟! اگر از این قضایا اطلاعی ندارید، لااقل سری به آرشیو روزنامه ها بزنید و حوادث سالهای  76 و 77 را مجددا مرور کنید.

آقای موسوی! کمی وجدان داشته باشید و در بیانیه‌های انتخاباتی خود انصاف را رعایت کنید. لااقل حقایق را وارونه بیان نکنید و ضعف و کم‌کاری دولتهای گذشته را به حساب مسئولان فعلی نگذارید.

پی نوشت: یک نمونه تازه از وارونه جلوه دادن حقایق را در لینک زیر ببینید که چگونه سایت جناب آقای موسوی، تخلفات نفتی اصلاح طلبان را به دولت نهم نسبت داده است!

برملا شدن تخلفات نفتی اصلاح طلبان در سایت میرحسین:«در این خبر که در سایت انتخاباتی میر حسین موسوی منتشر شده است به گزارش تخلفات صورت گرفته در صنعت نفت کشور در فاصله سال های 76 تا 84 یعنی دوران حاکمیت اصلاح طلبان و زمان وزارت نفت بیژن نامدار زنگنه پرداخته شده است. پس از انتشار خبر جهان، خبر مربوط به جزئیات دیدار میرحسین با مدیران نفتی از خروجی سایت انتخاباتی میرحسین موسوی حذف شد و سپس با تحریف صورت گرفته آن را به دوران دولت نهم منتسب کردند!»

پنج شنبه هفتم 3 1388

نخبگان سیاسی آخرت خود را به دنیای دیگران نفروشند!!

اگر در دوره ای از تاریخ به ولایت پیامبر همان دوره اعتراف میکردیم دینمان کامل بود و مومن از دنیا میرفتیم ولی در دوره های بعد از آن تنها اعتراف به ولایت فرستاده حضرت حق کفایت نمیکند بلکه باید در دفاع از فرستاده خدا قیام نمود و حتی در راه آنها کشته شد.

تاریخ تکامل پیدا میکند و تکلیف مومنین متناسب با زمان و مکان آنها متفاوت است. به شکلی که در دوره ای از تاریخ شرط مومن بودن تنها حضور در جبهه های نبرد و کشته شدن در راه خدا نیست بلکه شرایط دیگری هم به اینها اضافه میشود.

اکنون که در دوره عقلانیّت تاریخ به سر میبریم و جبهه کفر به پیچیده ترین شکل خود رسیده است نمیتوان گفت وظیفه مومنین تنها دفاع از مرزهای جغرافیایی و عمل به تکالیف فردی است.

بعد از خکومت 4 ساله امیرالمومنین(ع) و و حکومت چند ماهه امام حسن مجتبی (ع) که دوره حضور معصومین(علیهم السلام) بوده است شیعیان مبتلای به حکومت نبودهاند. به همین خاطر در این دوره از تاریخ موضوع امتحانات و ابتلائات غیر معصوم عقلانیّت در امور فردی بوده است ولی از سال 1357 و در زمان غیبت حضرت حجّت (علیهم السلام) و با عنایت ایشان، شیعیان مبتلای به حکومت شدند و به موضوع امتحانات و ابتلائات مومنین اجتماعیات اسلام هم اضافه شده است.

معصومین(علیهم السلام) نه تنها بر همه ابعاد جامعه بلکه بر نیت های خیر و شر افراد هم احاطه دارند امّا غیر معصوم بر همه ابعاد جامعه احاطه ندارد. به همین خاطر نیازمند مدل و الگوی اداره هستیم. البته یقینا ولی جبهه حق از ناحیه خدای متعال امداد میشود. امّا نه بدان معنا که تکلیف از مومنین برداشته شود و ولی جبهه حق را در وسط میدان رها کنند.

در این دوره از تاریخ که شیعیان مبتلای به حکومت شدهاند اجتماعیات اسلام هم به موضوع امتحانات مومنین اضافه شده است. یعنی هر موضوعی که با جامعه اسلامی در ارتباط باشد و مومنین بتوانند در آن موضوع تصرفی داشته باشند موضوع امتحان است و باید در نهایت دقت و وسواس با چنین موضوعاتی برخورد نمود.

اکنون در ابتدای راهی هستیم که به تمدن اسلامی ختم میشود و به دلیل عدم وجود مدلهای مناسب با جامعه اسلامی ناچاریم در بخشهای مختلف، از مدل های موجود استفاده کنیم امّا تنها به اندازه نیاز و ضرورت نه بیشتر... ولکن ا اگر در همه بخش های جامعه بدون هیچ تلاش و زحمتی ساختارها و مدل غربی را وارد نمودیم و برنامه ای هم برای آینده جامعه نداشتیم هیچ فرق میان ما و سایر جوامع غربی وجود ندارد.

پس یکی از اساسی ترین وظایفی که به دوش نخبگان انقلابی است تولید علم و طراحی مدل ها و ساختار های متناسب با انقلاب اسلامی است که به کرات مقام معظم رهبری تحت عناوین مختلف به آن اشاره فرمودهاند.

انتخابات هم یکی از همین ساختارهایی است که برای اداره بخشی از جامعه از آن استفاده میکنیم امّا لااقل تاجایی که امکان دارد باید معیار ها و شاخصه ها را هماهنگ با انقلاب تعریف کنیم.

انتخابات جزء آن دسته موضوعاتی است که مومنین نمی‌توانند نسبت به آن بی تفاوت باشند. چرا که سپردن سرپرستی بخشی از جامعه اسلامی به دست فردی که دارای صلاحیت یا عدم صلاحیت است موضوع بهشت و جهنم مومنین خصوصاً خواص جامعه است.

موثرین و خواص جامعه و افرادی که خود را فعّال سیاسی یا فرهنگی میدانند و در عرصه انتخابات فعالت کرده و یا لااقل به بخشی از جامعه برای انتخاب فردی یا افرادی مشاوره میدهند باید دقت داشته باشند که شایسته نیست به صورت سیاسی ویا به تبعیّت حزب به دنبال فردی که منافع حزب را تأمین میکند بروند و قیامت خود را به دنیای دیگران بفروشند، خصوصاً در انقلاب اسلامی که ثمره خون هزاران شهید انقلاب و دفاع مقدّس است.

اگر در اولین دوره های انتخابات کاندیداهای ریاست جمهوری، مجلس شوری اسلامی و ... به شکل هماهنگ با انقلاب عمل نمی کردیم قابل هضم بود امّا اکنون که بیش از سه دهه از انقلاب میگذرد پذیرفته نیست که کاندیدای ریاست جمهوری و مجلس شورای اسلامی و ... برای جلب آراء مردم به هر چیزی متوسل شود و نخبگان سیاسی هم بدنبال منافع خود یا حزب خود از آنها حمایت کنند.

طراحی یک مدل انتخاباتی هماهنگ با جامعه اسلامی برای انتخاب رئیس جمهور ، نمایندگان مجلس شورای اسلامی و ... یکی از وظایف نخبگان انقلابی است و قطعاً طراحی چنین مدلی باید بر مبنای ادبیات انفلاب باشد.

 

پنج شنبه هفتم 3 1388

یک سوال  ساده از کاندیداهای مطرح اصلاح‌طلبان و نیز حامیان و طرفداران آنها:

چند روزی هست که هاشمی ثمره  رسما اعلام کرده احمدی‌نژاد آماده مناظره با کاندیداهای ریاست‌جمهوری است. فکر می‌کنم این اولین باری است که یک رییس‌جمهور در کشور ما برای مناظره با دیگر نامزدهای انتخاباتی اعلام آمادگی کرده باشد، اما با گذشت چند روز هنوز هیچ خبری از اردوگاه اصلاح‌طلبان نیست. حتی هیچکدام از نامزدهای آنها اشاره‌ای هم به مناظره با احمدی‌نژاد نکرده است.

انتظار داشتیم که لااقل نامزدهایی که این روزها بیشتر از همه به دولت انتقاد می‌کنند و عملکرد اقتصادی و سیاسی و فرهنگی رییس جمهور را زیر سوال می‌برند، از این فرصت استفاده کنند و پیشقدم شوند و با شرکت در یک مناظره تلویزیونی و به صورت رودررو همه حرفها و انتقادات خود را با رییس جمهور مطرح کنند.

حتما قبول دارید که در روزهای گذشته، هم آقای موسوی و هم آقای کروبی سنگ تمام گذاشتند و هرجا رفتند، تا می‌توانستند علیه دولت و احمدی‌نژاد حرف زده‌اند. به نظر من اگر اصلاح طلبان به حرفهایشان اعتقاد دارند و مطمئن هستند که حق با آنهاست، چرا در یک مناظره رودررو شرکت نمی‌کنند؟

اگر هنوز «دانستن حق مردم است» و اگر همچنان به آزادی و دموکراسی و آرای عمومی اعتقاد دارند، بهتر است بجای شعار دادن و بیان حرف‌ها و انتقادهای تکراری و سخنرانی‌های یک طرفه، اسناد و مستندات و دلایل خود را علیه دولت، جمع و جور کنند و این فرصت را به مردم بدهند که در یک برنامه تلویزیونی هم حرف آنها را بشنوند و هم پاسخ رییس جمهور را. فکر می کنم این بهترین راه تشخیص و بهترین راه یک انتخاب آگاهانه باشد.

البته شخصا بعید می‌دانم اصلاح‌طلبان با این خواسته احمدی‌نژاد موافقت بکنند. 8 سال پیش هم در آستانه انتخابات ریاست جمهوری، آقای دکتر احمد توکلی در یک برنامه زنده تلویزیونی از آقای خاتمی خواست که در یک مناظره تلویزیونی شرکت کند. پاسخ آقای خاتمی هم واقعا جالب بود. جالب از این نظر که وی برخلاف همه ادعاهایی که درباره آزادی و حق مخالف و دموکراسی داشت، با پیشنهاد و نصیحت دوستانش چند روزی را سکوت کرد و وقتی دید که توکلی برای مناظره همچنان مصمم است، اطرافیانش را برای مناظره فرستاد.

خاتمی همچنین در جواب خبرنگارانی که علت عدم حضور وی را در مناظره می‌پرسیدند، در توجیهی خنده‌دار گفت: به غیر از من 9 نفر دیگر هم نامزد هستند. اگر قرار باشد من با همه این کاندیداها مناظره کنم، چنین چیزی نه امکان دارد و نه وقتش را داریم!

البته دلایل آقای خاتمی بهانه‌ای بیش نبود. چرا که هدف احمد توکلی از مناظره، بیان حرف‌هایی بود که بعضی‌ها واقعا طاقت شنیدنش را نداشتند. (البته توکلی در این زمینه سابقه‌دار است، قبلا هم هنگام رقابت با هاشمی رفسنجانی، برنامه تلویزیونی‌اش توسط مدیر وقت صدا و سیما، یعنی محمد هاشمی توقیف و بعد از اعتراض و فشار دوستان توکلی به صداوسیما، با چند ساعت تاخیر پخش شده بود! این هم نمونه‌ای از رفتار دیروز مدعیانی که امروز دیگران را متهم می کنند!)

بد نیست بعد از گذشت 8 سال یکبار دیگر بیانیه توکلی را بخوانیم. من فکر می کنم مهمترین دلیل امتناع اصلاح طلبان از قبول مناظره، این خواسته احمد توکلی باشد : «نقد عملکرد سیاست گذرانی که سالها پست های حساس سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور را بر عهده داشتند»

بدنبال دعوت دکتر احمد توکلی از جناب آقای سید محمد خاتمی برای شرکت در مناظره‌ای تلویزیونی در پیشگاه ملت، که در روز چهارشنبه 9 خرداد ماه و در گفتگوی بخش خبری شبکه 2 سیما صورت گرفت، برخی از سیاستمداران هوادار رییس‌جمهور سکوت ایشان را شکستند. آقایان محجوب و حجةالاسلام انصاری برای شرکت در مناظره با دکتر توکلی به جای جناب آقای خاتمی اعلام آمادگی کردند!

اما این واکنش‌های سیاسی، افکار عمومی را در مقابل این پرسش قرار می‌دهد که آیا رییس‌جمهور فعلی حق رقیب انتخاباتی خود را حتی بعنوان یک شهروند ایرانی برای شرکت در یک مناظره با شخص ایشان نادیده می‌گیرد؟ یا آنکه در این مناظره پرسشهایی مطرح خواهد شد که مسئولیت پاسخ به آن را بایستی دیگران بعهده بگیرند؟

به هر تقدیر با توجه به نزدیک شدن به پایان دوره تبلیغات، به عنوان شهروند ایرانی و در جهت فراهم کردن زمینه انتخاب آگاهانه، از وجدان صادق و آزادی‌خواه جناب آقای خاتمی می‌خواهیم دعوت دکتر توکلی را برای شرکت در مناظره بپذیرد.

آنچه دکتر توکلی می‌خواهد در این مناظره دنبال کند، نقد عملکرد سیاست‌گذارانی است که بیش از 12 سال در پست‌های حساس سیاسی، اقتصادی و فرهنگی کشور در طول حاکمیت سه دولت باقی مانده‌اند و حتی سیاست‌هایی که در قالب مفاهیم جدید به مردم ارائه می‌شوند نیز توسط همان مجریان تعقیب شده است!

 

باید اهل انتخاب، در پیاده کردن کبریات در صغریات، و کلیات در جزئیات، روشن و با احتیاط باشند؛
و رضای خدای بزرگ را مقدم بر رضای غیر نمایند؛ و فحص از عقلای متدینین که اصلح باشند نمایند؛ و در روشنی توقف ننمایند و در تاریکی حرکت ننمایند؛
و از رشوه دادن و گرفتن ( شیوه دول کفر)، دور باشند؛
با متدینین از عقلا، که محیط به مسائل شرعیه و با ایمان اعتقادی و عملی، و پرهیزگار، و با تدبیر، و شجاعت، و اعتدال فکری و مسلکی، باشند و با غیر آنها سر و کار نداشته باشند، و مسلمانها را گرفتار نکنند و کاری نکنند که در پشیمانی از آن، تدارکی نیست.
از وطن فروشی و وطن فروشان که غایت محبت دول کفر است، دور باشید. عواقب وطن فروشان به دول کفر را، ملاحظه بنمائید! دیدیم و می بینیم که به محلل های خودشان، وفا نمی کنند، مگر تا زمانی که چاره ندارند، و پس از آن، جز پشیمانی و عاقبت سوء برای تابعین آنها نمی ماند.
باید بدانیم که هیچ نقصی در ممالک اسلامیه نیست که منسوب به دول کفر نباشد؛ و آنچه منسوب به آنها است، نقص در اسلام و ایمان است، یا منتهی به آن است.
غیر از معصومین(ع) کسی نمی تواند بگوید: « همه چیز را می دانم، با می بینم» و نمی تواند کسی بگوید:
« هیچ چیز را نمی دانم و همه جا تاریکم، بلکه هر عامل عادی، چیزهایی را می داند و باید حرکت کند و توقف ننماید، [و] بلکه باید از معلومات خود، مجهولات را استخراج نماید تا آنجا که بتواند؛ و چیزهایی را نمی داند و باید احتیاط و توقف و تفحص نماید تا به ندامت غیر مستدرک، مبتلا نشود.
و این مطالب برای جواب سئوال ها، [ ذکر شد] با اشتمال بر بیاناتی که اتمام حجت و تأکید آن است، تا آنکه علی العمیاء، یا به مسامحه، خود و دیگران از مؤمنین را، در گمراهی وارد ننماید.
کسانی که متحیر و مرددند، به آنها دستور داده شده و می شود:
ملاحظه کنید: کدامیک از دو حزب، با ولایت علی(ع) موافق با موافق تر است؛ و کدام، اعتقاد او عملاً انتظار مهدی(ع) را دارد یا متأکدتر است؛ کدام، تغییری در امور دینیه، داده یا نمی دهد؛ کدام، معتدل در فکر، یا متلوّن است در اعتقاد یا عمل؛ کدام، ملکه تقوی و صدق و ائتمان دارد، یا قوی تر است؛ کدام، در صفات، شبیه به کفر یا نفاق و کدام، دورتر است؛ و بالجمله، کدام، به خدای متعال و خاتم الأنبیاء و خاتم الاوصیاء « صلوات الله علیهم و عجل فرجهم » نزدیک تر است.
از خداوند عظیم، موفقیت همه مؤمنین را بر مرضیات او، و تجنب از مبغوضات او را در همه جا و در هر حال، می خواهیم.

به گزارش خبرنگار شهری ایرنا، در این تبلیغات که در قالب بنرهای داربستی تبلیغاتی با مجوز شهرداری تهران به خصوص در اطراف میادین اصلی شهر به چشم می خورد، گروههای سیاسی و احزاب با توجه به ضرورت حضور هرچه بیشتر مردم در پای صندوق های رای، مشارکت معنی دار آنها را در انتخابات خواستار شده اند.


این تبلیغات که با توجه به قانون تبلیغات انتخابات ریاست جمهوری پیش از زمان رسمی آغاز تبلیغات یعنی اول خرداد ماه 88 نباید به نفع کاندیدایی خاص باشد، عمدتا به بیان شعارها و محورهای اصلی انتخاباتی احزاب پرداخته است.
در غیاب گروه های اصولگرا، احزاب اصلاح طلب به خوبی از این فرصت بهره جسته اند و به بهانه دعوت مردم به شرکت در انتخابات، تهران را ازبنرهای تبلیغاتی خود پر کرده اند.
حزب اعتماد ملی که از گروههای سیاسی اصلاح طلب محسوب می شود در بنرهای داربستی تبلیغاتی خود جمله "آمده ایم برای تغییر" و "همه باهم تنها برای تغییر ایران" را با رنگ قرمز به تصویر درآورده است.
این حزب تاکنون شعار اصلی فعالیت های انتخاباتی خود را در دو نوع تبلیغ داربستی به نمایش درآورده است.
حزب کارگزاران ایران اسلامی از دیگر گروههای سیاسی اصلاح طلب نیز در دو نوع تبلیغ انتخاباتی خود، یکی به بیان جمله ای از رییس مجمع تشخیص مصلحت نظام با عنوان "اگر حداکثر مردم در انتخابات شرکت نکنند حداقل حاکم می شود" و دیگری به شعار انتخاباتی این حزب پرداخته است.
تبلیغات این حزب سیاسی نیز در بنرهای داربستی سفید رنگ که مکعب های سبز، زرد، قرمز و آبی با جملاتی برای "ضرورت حضور گسترده مردم در انتخابات" به چشم می خورد.
خانه کارگر نیز که از فعالان برجسته سیاسی و انتخاباتی محسوب می شود در بنرهای تیره رنگ انتخاباتی خود شعار "یاد یار مهربان آید همی" را با مهری زرد رنگ که جمله "همه باهم 22 خرداد" بر آن حک شده است به تصویر کشیده و شهروندان را به حضور گسترده در انتخابات دعوت کرده است.
تبلیغات انتخاباتی شهری و محیطی زودهنگام از سوی برخی گروهای فعال سیاسی در حالی در سطح شهر تهران آغاز شده است که بنا بر اعلام ستاد انتخابات کشور زمان رسمی تبلیغات انتخاباتی از روز جمعه اول خرداد آغاز خواهد شد.

** شهرداری: تبلیغ زودهنگام برای افزایش مشارکت مانعی ندارد
شهرداری تهران به عنوان متولی اصلی فضاهای تبلیغاتی محیطی و شهری که مجوز نصب تبیلغات زودهنگام گروههای سیاسی را داده در این باره معتقد است که بنا به نظر ستاد انتخابات کشور تبلیغات پیش از موعد اگر ازسوی گروهها و برای دعوت به حضور مردم در انتخابات باشد مانعی ندارد.
بنا بر اعلام مسولان شهرداری تهران معدود مجوزهای تبلیغات انتخاباتی نیز در همین راستا صادر شده و گروههای سیاسی موظف شده اند تبلیغات خود را محدود دعوت مردم بری حضور در انتخابات و بیان محور اصلی شعارهای انتخاباتی خود کنند.
بر این اساس گروههای سیاسی و احزاب موظف شده اند در تبلیغات زودهنگام خود از معرفی کاندیدای مطبوع خود و اعلام خط و مشی انتخاباتی پرهیز کرده تا زمان رسمی تبلیغات آغاز شود.

** دو هزار مکان مجاز تبلیغات از جمعه هفته جاری در تهران نصب می شود
شهرداری تهران برای نظم بخشی بیشتر به تبلیغات انتخاباتی و کاهش آلودگی های بصری و شهری ناشی از آن اقدام به جانمایی در دو هزار نقطه برای انجام تبلیغات انتخاباتی کاندیداها کرده است.
مدیرعامل سازمان زیباسازی شهرداری تهران در این باره می گوید: این فضاها در قالب بنرهای سفید رنگ در دو هزار نقطه نصب شده و کاندیداها می توانند تبلیغات خود را در این فضاها نصب کنند.
حجت الله ملاصالحی با بیان اینکه این فضاها از روز جمعه و همزمان با آغاز زمان رمسمی تبلیغات انتخاباتی در سطح مناطق 22 گانه نصب می شود تاکید کرد: این نقاط همانند دیگر دوره های انتخابات ، نظیر انتخابات مجلس شورای اسلامی و شوراها بهترین و در معرض دید ترین نقاط پایتخت هستند و کاندیداهای دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری همزمان با آغاز زمان قانونی تبلیغات ، پوسترها و بنرهای تبلیغاتی خود را دراین مکان ها نصب خواهند کرد.
وی با بیان اینکه این 2 هزار نقطه به منظور برقراری نظم بصری و جلوگیری ازاغتشاش در تبلیغات محیطی درنظر گرفته شده است یادآور شد: نشانی مکان های تعیین شده برای انجام تبلیغات محیطی در اختیار ستادهای تبلیغاتی کاندیداها قرار داده شده تا به راحتی در این مکان ها ، پوستر و اقلام تبلیغاتی خود را نصب کنند.
ملاصالحی ادامه داد : فضای تعیین شده برای انجام تبلیغات محیطی به خوبی اقدامات تبلیغی کاندیداها را پوشش خواهد داد و شهرداری تمام تلاش خود را برای آماده کردن زیرساخت های تبلیغات محیطی کاندیداهای محترم انتخابات به کار خواهد بست.

** تلویزیون های شهری و سالن های جلسات، در اختیار انتخابات
یکی از ظرفیت های موجود در شهر برای تبلیغات انتخاباتی استفاده از تلویزیون های شهری، سالن های اجتماعات و تابلوهای تبلیغات شهری است که البته مسوولان شهری استفاده از اینفضاها را منوط به پرداخت هزینه های مربوطه می دانند.
محمد هادی ایازی، مشاورعالی شهردار تهران در این زمینه ترغیب و دعوت از شهروندان برای شرکت حداکثری در انتخابات دهمین دوره ریاست جمهوری را از دیگر اقدامات شهرداری تهران خواند و تصریح کرد : تمامی امکانات و فضای شهری مانند بنرها ، بیلبوردها ، تلویزیون های شهری و ... به میزان نیاز به بیان اهمیت انتخابات و دعوت از شهروندان برای شرکت در دهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری اختصاص داده شده که البته هزینه های مربوطه باید از سوی کاندیداها پرداخت شود.

منبع:ایرنا

سه شنبه پنجم 3 1388
جام جم آنلاین: دستیابی به پاسخ این پرسش که مردم چگونه و چرا رای می‌دهند بیش از نیم قرن است که در کشورهای غربی پژوهش درباره آن به‌طور مستمر صورت گرفته است و به نتایجی دست یافته‌اند که در مجموع همه اندیشمندان و صاحبنظران بنام بر این باورند که چرایی و نحوه رای دهی مردم متاثر از عوامل اقتصادی، جامعه‌شناختی، سیاسی و روانشناسی است که تحلیل و پردازش هر یک از عوامل و نحوه تاثیرگذاری آنها به مجال و فرصت مستوفی نیاز دارد.

در ایران به‌رغم آن‌که پس از پیروزی انقلاب شکوهمند اسلامی به‌طور متوسط سالانه یک انتخابات آزاد برگزار می‌شود و در برخی از این انتخابات دامنه رقابت به گونه‌ای بالا می‌گیرد که علاوه بر رقابت میان نسلی و میان جناحی شاهد بعضا رقابت‌های نفسگیر در درون یک جناح سیاسی می‌باشیم.

افزون بر این فراز و فرود جریانات سیاسی، آمد و شد قدرت‌های سیاسی و چرخش قدرت گاهی آنقدر قلمرو و در برگیری آن از حد متعارف نیز خارج می‌شود که قاعده بازی سیاسی را بر هم می‌زند، اما با این همه چرا مطالعه رفتار انتخاباتی در ایران آن‌گونه که باید در حوزه‌های آکادمیک و نیز نزد فعالان سیاسی مورد پژوهش و بررسی قرار نگرفته است که جای تعجب دارد و این قضیه و چرایی آن را باید در فرصت مناسبی به واکاوی پرداخت.

در یک مطالعه جامع و فراگیر که نگارنده پیرامون رفتار انتخاباتی شهروندان ایرانی انجام داده‌ام که کتاب آن بزودی به چاپ خواهد رسید برخی رهیافت‌ها از حیث علمی تجربی به خصوص برای کاندیداها و ستادهای انتخاباتی آنها و مردم قابل توجه است:

1- رفتار انتخاباتی پدیده‌ای عام و فراگیر و به عبارتی تک نسخه‌ای نیست رفتار انتخاباتی چون زمینه پرورده، زمان پرورده، و مکان پرورده است، لذا چرایی رای‌دهی و نحوه رای‌دهی مردم هر جامعه را باید مبتنی بر این 3 اصل مورد پژوهش و بررسی قرار داد و لذا یک نسخه جهانی یا عمومی برای آن نمی‌توان تجویز کرد. 

2- خلقیات ما ایرانیان در رای‌دهی بسیار تاثیرگذار است. در فرهنگ ما روحیه فردگرایی بر جمع‌گرایی غالب است. برای همین است که احزاب سیاسی پایدار و ریشه‌داری در کشور نداریم و اصولا نوعی رویکرد ضد تحزب در کشور وجود دارد و به همین دلیل است که غالبا احزاب سیاسی نمی‌توانند برنامه‌ای جامع برای اداره کشور و پیروزی نامزد خود ارائه کنند. هرچند در سالیان اخیر این تفکر اندکی بهبود یافته است. 

3- زبان مردم همواره بر زبان قدرت غلبه داشته است. استبداد 2500 ساله شاهنشاهی نوعی سیاست‌گریزی و قدرت‌زدگی را در جامعه ایران به‌دنبال داشته است. انقلاب اسلامی با رهبری امام خمینی(ره) و حاکمیت نظام اسلامی پیوندی جدی میان مسوولان و مردم ایجاد کرده است اما با این همه مردم در رای‌دهی غالبا به کاندیداهایی که از جنس خودشان هستند و به زبان مردم سخن می‌گویند رای می‌دهند تا آنانی که از موضع برتر و قدرت با مردم مواجه می‌شوند. 

4- اخلاق و ادب انتخاباتی برای مردم ما مهم است. تجربه نشان داده است تخریب نامزدها توهین و استهزاء آنان نتیجه عکس داده است. مردم دوست دارند کاندیداها با نهایت ادب و اخلاق اسلامی و تواضع و فروتنی برای پذیرش بار امانت وارد عرصه شوند. نه این‌که انتخابات را به کارزار جنگ روانی تبدیل کنند.

5- ریخت و پاش و اسراف‌های تبلیغاتی با پاسخ منفی روبه‌رو می‌شود. اگر چه امر تبلیغات و اطلاع‌رسانی از سوی نامزدها برای مردم مهم است، اما مردم سره از ناسره را تشخیص می‌دهند و کاندیداها و ستادهایی که بیش از اندازه در چاپ اوراق تبلیغاتی، منشورات اطلاع‌رسانی خرج می‌کنند و بدتر از آنها پدیده شوم شام و ناهار انتخاباتی که در برخی نقاط کشور مشاهده می‌شود عکس‌العمل نشان می‌دهند. مردم همواره در برابر این نوع رفتارهای اسراف‌گونه می‌پرسند براستی این پول‌ها از کجا می‌آید؟!

برنامه‌محوری، اطلاع‌رسانی مناسب و صحیح، تیم و کابینه توانا و کارآمد، حمایت‌های واقعی گسترده از کاندیداها نیز از جمله عوامل موثر در رای‌دهی مردم به کاندیداها می‌باشد که نیاز به بررسی جداگانه‌ای دارد.

دوشنبه چهارم 3 1388
X